Θα μεταφερθείτε στη νέα σελίδα σε

Δευτερόλεπτα

Σάββατο 5 Απριλίου 2014

Φινάλε με νίκη για τον Δικέφαλο που τερμάτισε έβδομος στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος και τώρα τα Play Off, σώθηκε ο Παμβοχαικός στα Play out Παναθηναϊκός και Άρης!

Ο ΠΑΟΚ έκλεισε θετικά  τις υποχρεώσεις του στη κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος της Volleyleague καθώς νίκησε με 3-2 (22-25, 27-25, 20-25, 28-26, 15 -5 ) τον Παμβοχαικό για την 22η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου,  ωστόσο ο βαθμός που έχασε από την ομάδα του Βραχατίου ήταν αρκετός για να του στερήσει την κατάκτηση της 6ης θέσης παρά και την ήττα της Λαμίας με 3-0 στο Ζηρίνειο από την Κηφισιά.

Ο ΠΑΟΚ συγκέντρωσε συνολικά 29 βαθμούς , όσους είχε και η Λαμία που στην ισοβαθμία όμως ήταν καλύτερη. Έτσι στα πλέι οφ για τις θέσεις 6-7 ο ΠΑΟΚ θα αντιμετωπίσει την ομάδα της Φθιώτιδας με μειονέκτημα έδρας. Ο αγώνας των πλέι οφ για τις θέσεις 6-7  θα γίνει το ερχόμενο Σάββατο στο Χαλκιοπούλειο της Λαμίας και είναι νοκ άουτ.
Αντίθετα ο Παμβοχαϊκός πήρε το βαθμό που ήθελε και κατέλαβε την 8η θέση στη κανονική  περίοδο καθώς σε ισοβαθμία με τον Παναθηναϊκό είχε το πλεονέκτημα.
Καθοριστικό ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα έπαιξε η απώλεια του πρώτου σετ όπου αν και ο Δικέφαλος προηγήθηκε με 19-15 παρουσίασε αυτοκτονικές τάσεις δίνοντας την ευκαιρία στον Παμβοχαικό με όπλο το σερβίς να προηγηθεί με 0-1 .
Και όλα αυτά σε ένα πρώτο σετ που τίποτα στο ξεκίνημα του δεν μαρτυρούσε την εξέλιξη του  με τον Δικέφαλο να επιβάλλει από την αρχή το ρυθμό του και να προηγείται με 13-9. Ο Μίλκοφ με επίθεση έκανε το 15-11 και οι ασπρόμαυροι πήγαν στο δεύτερο τεχνικό ταιμ άουτ προηγούμενοι με 16-12. Με τον Παμβοχαικό να κάνει αρκετά λάθη και να μην έχει μπει καλά στο παιχνίδι ο ΠΑΟΚ συνέχισε να διατηρεί το προβάδισμα  με πέντε πόντους διαφορά για το 19-15. Ο Κουζούνης με επίθεση μείωσε σε 19-15 και η ομάδα του Βραχατίου πήρε την αλλαγή που αποδείχτηκε πολύτιμη. Η είσοδο του Δημήτρη Μάρκου στη θέση του Παύλου Κουζούνη για το σερβίς προκάλεσε τρικυμία στην υποδοχή του ΠΑΟΚ. Με την υποδοχή να μπάζει νερά και την ανάπτυξη να γίνεται υπό πίεση οι ασπρόμαυροι υπέπεσαν σε σειρά λαθών. Τρεις συνεχόμενες λάθος επιθέσεις από Παντακίδη , Λόουσον , και Τζελάτη έδωσαν τη δυνατότητα στον Παμβοχαικό να ροκανίσει τη διαφορά και με επίθεση του πρώην ακραίου του ΠΑΟΚ Γιέρνι Ποτότσνικ να φέρει το σετ στα ίσια στο 19-19. Παρά και την  ισοφάριση οι γηπεδούχοι ξέφυγαν εκ νέου με 21-20  μετά και από τη διπλή μπαλιά που χρεώθηκε ο Δρογκάρης και επίθεση του Τζελάτη. Ο Ντόκιτς ισοφάρισε σε 21-21 και ο Μίλκοφ απάντησε για το 22-21.  Λάθος συνεννόηση στην άμυνα έδωσε τη δυνατότητα στον Παμβοχαικό να ισοφαρίσει σε 22-22 . Σε εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση ο Ποτότσνικ και με ρίσκο από τη γραμμή του σερβίς χάλασε την υποδοχή του ΠΑΟΚ για να ακολουθήσει μπλοκ του Κανέλλου στον Λόουσον για το 22-23. Νέος άσος του Ποτότσνικ στον Μίλκοφ έκανε το 22-24, για να ακολουθήσει νέα χαλασμένη υποδοχή και άουτ επίθεση το Τζελάτη για το 22-25.
Η απάντηση του ΠΑΟΚ ήρθε στο δεύτερο σετ. Αν και ο Παμβοχαικός ξεκίνησε καλύτερα έχοντας και ψυχολογικό προβάδισμα μετά και την κατάκτηση του πρώτου σετ , η ομάδα του Γιώργου Γιάτση κατάφερε να αντιδράσει και από το 5-6 και 10-11 να ισοφαρίσει αρχικά σε 12-12  και να ξεφύγει με 14-12 με άσο του Μίλκοφ. Από εκείνο το σημείο και μετά οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο –πόντο. Ο Τζελάτης με άσο έκανε το 21-20 αλλά ο Ντόκιτς ισοφάρισε σε 21-21. Με μπλοκ του Κανέλλου και του Κράουζε στον Τζελάτη οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν 22-23. Ο Ποτότσνικ αστόχησε στο σερβίς για το 23-23 και με μπλοκ από τους Παντακίδη , Λόουσον στον Ντόκιτς ο Δικέφαλος προηγήθηκε σε 24-23. Ο Κανέλλος απάντησε για το 24-24 αλλά λάθος σερβίς το ίδιου παίκτη έκανε το 25-24. Ο Κράουζε έκανε το 25-25 αλλά επίθεση του Τζελάτη και άσος του Λόουσον διαμόρφωσαν το 27-25 και το 1-1.
Πόντο –πόντο πήγαιναν και στο τρίτο σετ οι δύο ομάδες με τον Παμβοχαικό πιο αποτελεσματικό σε μπλοκ και επίθεση να πηγαίνει προηγούμενος στο δεύτερο τεχνικό ταιμ άουτ με 13-16. Ο Λόουσον μείωσε σε 16-17 αλλά επίθεση του Ντόκιτς και άουτ επίθεση του Τζελάτη έδωσαν και πάλι αέρα τριών βαθμών στη φιλοξενούμενη ομάδα. Ο Παντακίδης με μπλοκ στον Κράουζε μείωσε σε 18-21 αλλά δεν υπήρξε συνέχεια με τον Κανέλλο να κάνει 18-22. Κάπου εκεί χάθηκε και η αυτοσυγκέντρωση με τους παίκτες του Γιώργου Γιάτση να μην μπορούν να τελειώσουν τις επιθέσεις και τον Παμβοχαικό να κατακτά με σχετική άνεση το σετ 20-25.
Με τη λήξη του τρίτου σετ ακολούθησαν πανηγυρισμοί από την ομάδα του Βραχατίου που με το βαθμό που πήρε σφράγισε την παρουσία της στα πλέι οφ κατακτώντας την 8η θέση. Αντίθετα υπήρξε κατήφεια στο πάγκο του ΠΑΟΚ αφού πλέον θα κληθεί να αντιμετωπίσει με μειονέκτημα έδρας τη Λαμία για τα πλέι οφ 6-7.
Διαδικαστικό χαρακτήρα είχε το τέταρτο σετ με τις δύο ομάδες να θέλουν τη νίκη καθαρά για το γόητρο . Ο Παμβοχαικός  ξεκίνησε πιο δυνατά αλλά η είσοδος του Πιπέργα αντί ου Μακίμπιν βελτίωσε την εικόνα του ΠΑΟΚ που προηγήθηκε με 20-18 και 22-21.  Ο Λόουσον έκανε το 23-22 αλλά ο Κουζούνης απάντησε για το 23-23. Ο Στίγγας έκανε το 24-23 αλλά ο Παμβοχαικός ισοφάρισε σε 24-24. Ο Κουζούνης έχασε το σερβίς για το 25-24  αλλά ο Λόουσον τον αντέγραψε για το 25-25.  Ο Μίλκοφ έκανε το 27-26 και ο Λόουσον το 28-26 για το 2-2.
Στο τάι μπρέικ ο Δικέφαλος ξέφυγε με 7-3με επίθεση του Μίλκοφ και άσο του Τζελάτη. Με τους παίκτες του Γιώργου Γιάτση να παίζουν ελεύθερα και τον Τζελάτη να πυροβολεί από τη γραμμή του σερβίς πυροβολούν από τη γραμμή του σερβίς ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 10-3 και 13-3. Ο Τζελάτης έχασε το σερβίς για το 13-4 με τον Μίλκοφ να διαμορφώνει το 15-5.
5ο σετ: 5-2, 10-3, 12-3, 15-5
*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 11 άσσους, 63 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 39 λάθη αντιπάλων και του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 56 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων
Τα σετ: 3-2 (22-25, 27-25, 20-25, 28-26, 15-5)
ΠΑΟΚ (Γιάτσης): Παντακίδης 4 (1/6 επ., 3 μπλοκ), Λόσον 15 (11/28 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 57% υπ. – 43% άριστες), Στίγγας 9 (8/9 επ., 1 μπλοκ), Μίλκοφ 23 (19/33 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 71% υπ. – 50% άριστες), Μακ Κίμπιν 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Τζελάτης 28 (22/50 επ., 6 άσοι), Μπαμπαλιούτας –λ (84% υπ. – 47% άριστες) / Στεφανίδης, Πιπέργιας 1, Νικηφορίδης
Παμβοχαϊκός (Κλαρούδας): Ποτότσνικ Χ. 15 (13/30 επ., 2 μπλοκ, 43% υπ. – 36% άριστες), Κράουζε 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Κουζούνης 18 (12/24 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ, 47% υπ. – 29% άριστες), Κανέλλος 10 (7/10 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ) Ντόκιτς 16 (15/39 επ., 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος 9 (6/11 επ., 3 μπλοκ), Ζήσης –λ (64% υπ – 36% άριστες) / Δρογκάρης 1, Παπαδόπουλος Π., Μάρκου Παπαδόπουλος Π.
Βράβευση Λόουσον
Πριν από την έναρξη του αγώνα ο Μπράντλει Λόουσον που αναδείχτηκε πολυτιμότερος αθλητής της 20ης αγωνιστικής στον αγώνα του ΠΑΟΚ με την Παναχαϊκή παρέλαβε το βραβείο του MVP  από τον πρόεδρο του ΤΑΠ ΠΑΟΚ Γιώργου Ανδρέου.

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Download

Label 4

ΚΑΛΩΣΗΛΘΑΤΕ ΣΤΟ ΑΝΑΝΕΩΜΕΝΟ ΜΑΣ BLOG-SITE

Το BLOG-SITE μας ανανεώθηκε έγινε πιο πρακτικό και πιο καλαίσθητο... Οι απόψεις μας όμως παρέμειναν ίδιες...

Το VolleyPaok είναι μαζί σας με συνεχή ενημέρωση όλο το 24ώρο...
Άμεσα και όχι έμεσα με έγκυρη και έγκαιρη ενημέρωση...
Η μοναδική ενημέρωση στο διαδίκτυο αποκλειστικά και μόνο για το ανδρικό και γυναικείο βόλει του Π.Α.Ο.Κ.

Υ.Γ. Επιτρέπεται να πέσεις... Επιβάλλεται να σηκωθείς! πρoσπάθησαν κάποιοι αλλα ΔΕΝ το πέτυχαν! Και όμως, ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΔΩ... VolleyPaok και είσαι μέσα... ενημέρωση, ρεπορτάζ, συνεντεύξεις με αξιοπρέπεια και σάτιρα... Για το καλό του Π.Α.Ο.Κ.

VolleyPaok "Και είσαι μέσα"...
Ενημέρωση με αξιοπρέπεια και σάτιρα...
Γιατί ετσι απλά Βόλει Π.Α.Ο.Κ.

Ο ΣΚΟΠΟΣ ΥΠΑΡΞΗΣ TOY VolleyPaok

Έπειτα από αρκετές προσπ
άθ ειες δημιουργίας ενός BLOG-SITE με μόνο και ξεκάθαρο στόχο να προβάλουμε όλα τα νέα για το βόλει του ΠΑΟΚ, είμαστε στην ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσουμε την δημιουργία της ιστοσελίδας www.volleypaok.gr Αλλα και το BLOG μας volleypaok.blogspot.com

Εδώ και 4 χρόνια ζωής το VolleyPaok δίνει την ευκαιρία στον οπαδό του ΠΑΟΚ και στον εκάστοτε επισκέπτη να ενημερώνεται για όλες τις δραστηριότητες του τμήματος βόλει του ΠΑΟΚ μας αλλα και όχι μόνο.. Πλέον παρέχεται η δυνατότητα στον επισκέπτη – αναγνώστη να διαβάζει τις απόψεις των οπαδών του ΠΑΟΚ και όχι του εκάστοτε δημοσιογράφου κτλ – παρατρεχάμενου - αυλοκόλακα της εκάστοτε διοίκησης (ΑΣ - ΤΑΠ κτλ) που θέλει ή του επιβάλουν να σχηματίσει άποψη στον κόσμο με σκοπό την παραπλάνηση.

Υ.Γ. ΔΕΝ ΑΠΟΛΟΓΟΥΜΑΣΤΕ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ.. ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΔΥΣΠΙΣΤΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΣΚΟΥΣ!!