Δευτερόλεπτα

Τρίτη 8 Απριλίου 2008

ΜΙΑ ΑΝΑΔΡΟΜΗ ΣΤΗΝ ΕΓΧΩΡΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΠΟΡΕΙΑ ΤΟΥ ΠΑΟΚ ΣΤΟ ΒΟΛΕΙ

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Στον θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδας ο ΠΑΟΚ δεν έχει και τις μεγαλύτερες επιτυχίες. Μόλις μια παρουσία στον τελικό του 1983 και δύο προκρίσεις στους ημιτελικούς της διοργάνωσης. Αναλυτικά η πορεία του ΠΑΟΚ στο κύπελλο Ελλάδας έχει ως εξής: Η πιο μεγάλης στιγμή του ΠΑΟΚ στο κύπελλο Ελλάδας είναι η παρουσία του στον τελικό της διοργάνωσης, στις 13 Ιουνίου του 1983, στο Αλεξάνδρεια Μέλαθλο Θεσσαλονίκης. Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 3-1 σετ από τον Ολυμπιακό(16-14, 15-11, 04-15, 15-08). Διαιτητές της συνάντησης ήταν οι κ.κ. Φαναριώτης, Παναγιωτίδης. Οι συνθέσεις με τις οποίες έπαιξαν οι δύο ομάδες στον τελικό είναι οι εξής: ΠΑΟΚ (Ιεροκλής): Βενετικίδης, Φλώρος, Καραβιδόπουλος, Χρησταράς, Κωνσταντινίδης, Νικηφορίδης / Γιαννόπουλος, Βασιλικούδης, Κασαπόπουλος, Καλατζίδης, Μπάλας. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζαχάριεφ): Λάιος, Πολύζος, Γαλάκος, Τριανταφυλλίδης, Δωριάδης, Κουμπλής / Μητρόπουλος, Αγγελίδης. Δεν έπαιξαν: Αλεξούδης, Κουρκουμέλης. Επίσης ο ΠΑΟΚ έπαιξε στον ημιτελικό της διοργάνωσης στις 3 Απριλίου του 1999 στο κλειστό της Δράμας όταν και πάλι ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό με 3-0 σετ (25-17, 25-20, 27-25). Όταν ξεκίνησαν οι διοργανώσεις του φαιναλ 8, ο ΠΑΟΚ τον Φεβρουάριο του 2003 στο Κλειστό Γυμναστήριο "Τέντας" Καλαμάτα, νίκησε στον προημιτελικό την Ορεστιάδα με 3-1 σετ (25-22, 22-25, 17-25, 21-25), αλλά στον ημιτελικό έχασε από τον Παναθηναϊκό με 1-3 σετ (22-25, 16-25, 25-21, 22-25). Στην Ορεστιάδα τον Φεβρουάριο του 2004 στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο Ορεστιάδας, στον προημιτελικό, ο ΠΑΟΚ νίκησε το Παγκράτι με 3-0 σετ (29-27, 25-22, 25-18), αλλά στον ημιτελικό έχασε από τον Ηρακλή με 3-1 σετ (25-20, 25-20, 23-25, 25-15). Τον Απρίλιο του 2005 στο Ρέθυμνο στο Κλειστό Γυμναστήριο "Μελίνα Μερκούρη", ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε στον προημιτελικό από τον Ολυμπιακό με 3-1 σετ (30-28, 23-25, 25-20, 25-23). Τον Απρίλιο του 2006 στο Κλειστό Γυμναστήριο Αμαλιάδας, ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε στον προημιτελικό από τον Παναθηναϊκό με 3-0 σετ 3-0 (25-21, 25-17, 25- 20). Στην διοργάνωση του 2007 ( Μάρτιος 2007 στην Πάτρα), ο ΠΑΟΚ απογοήτευσε καθώς ηττήθηκε με 3-2 σέτ από την Λαμία στον προημιτελικό και αποκλείστηκε από την συνέχεια. Τα σετ με τυπικά γηπεδούχο τον ΠΑΟΚ:20-25, 25-22, 22-25, 25-17, 10-15.
ΠΟΥΑΤΙΕ 2004
Την σεζόν του 2003-04, ο ΠΑΟΚ διοργάνωσε τον προκριματικό όμιλο του Ευρωπαικού Κυπέλλου Συνομοσπονδιών στην Θεσσαλονίκη και στο paok sports arrena. Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερες δυσκολίες (κυρίως από την Βουλγαρική Λουκόιλ Σόφιας) προκρίθηκε στους 16 της διοργάνωσης όπου αντιμετώπισε την Γαλλική Πουατιέ. Έχοντας αποκτήσει τον Ιάπωνα Κάτο, ο ΠΑΟΚ πίστεψε πως μπορεί να αποκλείσει μια παραδοσιακή ομάδα του Γαλλικού βόλει. Στην Γαλλία ο ΠΑΟΚ με προπονητή τον Γιώργο Χριστόπουλο έκανε ένα από τα καλύτερα Ευρωπαϊκά παιχνίδια όλων των εποχών και ηττήθηκε στο ται μπρέικ με 3-2 σέτ. Στην ρεβάνς της Θεσσαλονίκης νίκησε 3-2 αλλά αποκλείστηκε λόγω διαφοράς πόντων. Απίστευτο!
ΜΟΣΧΑ 2005
Έχοντας τερματίσει στο πρωτάθλημα στην τέταρτη θέση, ο ΠΑΟΚ συμμετείχε στο Κύπελλο Συνομοσπονδιών Ευρώπης την σεζον 2004-05. Πέρασε χωρις αγώνα την φάση των «32» και κληρώθηκε να αντιμετωπίσει την Ρωσική Ισκρα Μόσχας. Ένα από τα μεγαθήρια του θεσμού. Το πρώτο ματς έγινε στη Μόσχα όπου ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε εχθρική διαιτησία. Μάλιστα υπήρξαν πολλές διαμαρτυρίες από τον πάγκο της ομάδας, χωρίς αποτέλεσμα. Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε 3-1 σετ, και στη ρεβάνς της Θεσσαλονίκης νίκησε 3-2 σετ, αλλά αποκλείστηκε λόγω διαφοράς σετ.
ΓΕΝΕΥΗ 2006
Η Ευρωπαϊκή περιπέτεια του ΠΑΟΚ τη σεζόν 2005-2006 ξεκίνησε από την Γενεύη. O ΠΑΟΚ μετείχε στον 5ο προκριματικό όμιλο του Κυπέλλου Συνομοσπονδιών, και φυσικά μοναδικός του στόχος ήταν η πρόκριση στις 16 καλύτερες ομάδες του Θεσμού. Την πρώτη ημέρα των αγώνων ο «Δικέφαλος» αντιμετώπισε τον Ερυθρό Αστέρα Βελιγραδίου τον οποίο και κέρδισε 3-1. Την επόμενη αντιμετώπισε την από το Αζερμπαϊτζάν, την οποία και νίκησε 3-0 σετ. Στο τρίτο και τελευταίο ματς του ομίλου, στον τελικό του ομίλου ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε την Σενουα Γενεύης, η οποία διοργάνωσε και τον όμιλο. Μπροστά σε ένα φανατισμένο κοινό 1200 φίλαθλων και με την διαιτησία φανερά κατά του ΠΑΟΚ οι παίκτες του Μπογκοεφσκι υπερέβαλαν εαυτόν και νικήσαν 3-2 σετ. Έτσι ο ΠΑΟΚ τερμάτισε πρώτος στον όμιλο και πέρασε στους 16 του θεσμού.
ΠΑΝΤΟΒΑ 2006
Η Ευρωπαϊκή πορεία του ΠΑΟΚ το 2005-06, συνεχίστηκε στην Πάντοβα, όπου ο "Δικέφαλος" αντιμετώπισε την ομώνυμη ομάδα στην φάση των 16 του Κυπέλλου Συνομοσπονδιών. Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε 3-1 σετ, αλλά θα μπορούσε να είχε πετύχει περισσότερα καθώς αδικείται από το τελικό αποτέλεσμα. Τα σετ 25-10, 22-25, 25-23, 26-24. Στην Θεσσαλονίκη ο ΠΑΟΚ νίκησε με το ιδιο σκόρ (3-1) αλλά αποκελίστηκε λόγω διαφοράς πόντων απο την συνέχεια της διοργάνωσης.
ΣΜΥΡΝΗ 2007
Η Ευρωπαϊκή πορεία του ΠΑΟΚ την σεζόν 2006-07, ξεκίνησε από την φάση των 16, καθώς ο ΠΑΟΚ λόγω της πορείας των τελευταίων ετών, πέρασε χωρίς προκριματικό αγώνα στην φάση αυτή. Εκεί αντιμετώπισε την Τουρκική Ισμίρ Σμύρνης. Στο πρώτο παιχνίδι ο ΠΑΟΚ έχασε 3-0 σετ και στην ρεβάνς κέρδισε 3-2 σετ. Με βάση τους νέους κανονισμούς της Ομοσπονδίας που ίσχυαν, διεξήχθη και τέταρτο σετ. Όποια ομάδα το κατακτούσε θα προκρινόταν στους 8 της διοργάνωσης. Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 25-22 και έτσι αποκλείστηκε από τον θεσμό.

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Download

Label 4

ΚΑΛΩΣΗΛΘΑΤΕ ΣΤΟ ΑΝΑΝΕΩΜΕΝΟ ΜΑΣ BLOG-SITE

Το BLOG-SITE μας ανανεώθηκε έγινε πιο πρακτικό και πιο καλαίσθητο... Οι απόψεις μας όμως παρέμειναν ίδιες...

Το VolleyPaok είναι μαζί σας με συνεχή ενημέρωση όλο το 24ώρο...
Άμεσα και όχι έμεσα με έγκυρη και έγκαιρη ενημέρωση...
Η μοναδική ενημέρωση στο διαδίκτυο αποκλειστικά και μόνο για το ανδρικό και γυναικείο βόλει του Π.Α.Ο.Κ.

Υ.Γ. Επιτρέπεται να πέσεις... Επιβάλλεται να σηκωθείς! πρoσπάθησαν κάποιοι αλλα ΔΕΝ το πέτυχαν! Και όμως, ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΔΩ... VolleyPaok και είσαι μέσα... ενημέρωση, ρεπορτάζ, συνεντεύξεις με αξιοπρέπεια και σάτιρα... Για το καλό του Π.Α.Ο.Κ.

VolleyPaok "Και είσαι μέσα"...
Ενημέρωση με αξιοπρέπεια και σάτιρα...
Γιατί ετσι απλά Βόλει Π.Α.Ο.Κ.

Ο ΣΚΟΠΟΣ ΥΠΑΡΞΗΣ TOY VolleyPaok

Έπειτα από αρκετές προσπ
άθ ειες δημιουργίας ενός BLOG-SITE με μόνο και ξεκάθαρο στόχο να προβάλουμε όλα τα νέα για το βόλει του ΠΑΟΚ, είμαστε στην ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσουμε την δημιουργία της ιστοσελίδας www.volleypaok.gr Αλλα και το BLOG μας volleypaok.blogspot.com

Εδώ και 4 χρόνια ζωής το VolleyPaok δίνει την ευκαιρία στον οπαδό του ΠΑΟΚ και στον εκάστοτε επισκέπτη να ενημερώνεται για όλες τις δραστηριότητες του τμήματος βόλει του ΠΑΟΚ μας αλλα και όχι μόνο.. Πλέον παρέχεται η δυνατότητα στον επισκέπτη – αναγνώστη να διαβάζει τις απόψεις των οπαδών του ΠΑΟΚ και όχι του εκάστοτε δημοσιογράφου κτλ – παρατρεχάμενου - αυλοκόλακα της εκάστοτε διοίκησης (ΑΣ - ΤΑΠ κτλ) που θέλει ή του επιβάλουν να σχηματίσει άποψη στον κόσμο με σκοπό την παραπλάνηση.

Υ.Γ. ΔΕΝ ΑΠΟΛΟΓΟΥΜΑΣΤΕ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ.. ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΔΥΣΠΙΣΤΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΣΚΟΥΣ!!