Θα μεταφερθείτε στη νέα σελίδα σε

Δευτερόλεπτα

Πέμπτη 18 Μαρτίου 2010

ΜΠΑΣΚΕΤ ΠΑΟΚ: Ηλυσιακός-ΠΑΟΚ: 77-81

Ο ΠΑΟΚ έκαμψε στην παράταση την αντίσταση του Ηλυσιακού (81-77) και πανηγύρισε την δεύτερη φετινή του εκτός έδρας νίκη. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τον "δικέφαλο" ο Μπράνκο Μιλισάβλιεβιτς που ισοφάρισε στο τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα.
Ο "δικέφαλος" κατάφερε να σταματήσει το γρήγορο τέμπο των γηπεδούχων, εκμεταλλεύτηκε την υπεροχή του μες στο καλάθι (Παπαδόπουλος-Γκετσέφσκι), αλλά δεν μπόρεσε να... ξεπεράσει με άνεση το εμπόδιο της μαχητικής ομάδας του Στέργιου Κουφού.

Χρειάστηκε το καθοριστικό τρίποντο του Μιλισάβλιεβιτς στα 21'' κι η προσωπική φάση του Ταπούτου στο έξτρα πεντάλεπτο για να διαμορφωθεί το τελικό σκορ κι η... ευκαιρία του Ηλυσιακού να γραφτεί ως "χαμένη". Αν κέρδιζαν οι νεοφώτιστοι θα "έβαζαν από κάτω" την Ολύμπια και θα πλησίαζαν ακόμη περισσότερο την Καβάλα.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η ομάδα του Στέργιου Κουφού προσπάθησε να επιβάλει το ρυθμό της στην αρχή του αγώνα, χωρίς όμως να τα καταφέρει. Το ψηλό σχήμα του Σούλη Μαρκόπουλου, η επιλογή για αργές επιθέσεις και πολλές επιθέσεις από το low-post είχαν ως αποτέλεσμα ο "δικέφαλος του βορρά" να πάει το παιχνίδι στα μέτρα του. Η αστοχία, όμως, των δύο ομάδων δεν βοήθησαν κι έτσι το σκορ έμεινε στα χαμηλά όπως μαρτυρά το πολύ "φτωχό" 7-8 υπέρ των φιλοξενούμενων στη λήξη της περιόδου.

Στη δεύτερη περίοδο οι "κιτρινόμαυροι" κατάφεραν να ξεφύγουν. Αρχικά προσπάρερασαν με τα δύο συνεχόμενα τρίποντα του Θοδωρή Σιούτη και στη συνέχεια εκμεταλλεύτηκαν την ταχύτητα του Κάρτερ απέναντι στους αντιπάλους του με αποτέλεσμα το 23-16. Ο ΠΑΟΚ δεν έμεινε... με τα χέρια σταυρωμένα.

Αντίθετα πέρασε τη μπάλα στον Γκετσέφσκι, ο οποίος παίρνοντας τη σκυτάλη από τον Λάζαρο Παπαδόπουλο ισοφάρισε σε 23-23, πριν γίνει το 27-24 στη λήξη του ημιχρόνου μετά από βολές του Χάντερ και... δύο άστοχες του Μιλισάβλιεβιτς λίγο πριν το "μηδέν".

Η υπεροχή του ΠΑΟΚ μες στο καλάθι εξαργυρώθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου πήρε πολλούς πόντους από τον ΓΚετσέφσκι και τον Παπαδόπουλο, με αποτέλεσμα να χτίσει από νωρις μια μικρή διαφορά (9 πόντοι). Δύο συνεχόμενα τρίποντα από Καρύδα και Παπανικολάου έφεραν το σκορ στο 37-41, πριν το 41-47 υπέρ των φιλοξενούμενων στη λήξη του δεκαλέπτου.

Το δίδυμο Κάμιγκς-Καρύδα ανέλαβε δράση στην αρχή της περιόδου κι έτσι ο Ηλυσιακός έκανε γρήγορα-γρήγορα το παιχνίδι ντέρμπι (46-47). Κάπως έτσι κύλησε η αναμέτρηση ως το τελευταίο λεπτό. Στα 50'' ο Κάμιγκς έκανε το 62-60, για να ακολουθήσει η άστοχη ενέργεια του Γκρέγκορι που έδωσε δικαίωμα για δύο βολές στον Χάντερ (63-60 στα 33'').

Στην κρίσιμη, ωστόσο, φάση μίλησε η εμπειρία κι η προσωπικότητα του Μπράνκο Μιλισάβλιεβιτς που ευστόχησε σε τρίποντο και ισοφάρισε στα 21'' (63-63). Η επιλογή του Σούλη Μαρκόπουλο ήταν... άμυνα κι αυτή αποδείχτηκε σωστή. Οι "κιτρινόμαυροι" προσπάθησαν να ροκανίσουν το χρόνο και στα τελευταία δευτερόλεπτα, δεν κατάφεραν να σκοράρουν, παρά την -υπό καλές προϋποθέσεις- προσπάθεια του Νίκου Παπανικολάου. Το αποτέλεσμα ήταν το 63-63 κι η... παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο "δικέφαλος" παρότι έχασε τον πρώτο του σκόρερ (Λάζαρο Παπαδόπουλο) με 5 φάουλ, κατάφερε να ξεφύγει στις τελευταίες καθοριστικές φάσεις. Ο Ταπούτος έκανε το 77-74 κι ο Παπανικολάου αστόχησε για τρεις πόντους, δίνοντας την ευκαιρία στον ΠΑΟΚ να σκοράρει με άνεση στον αιφνιδιασμό με τον Γκρέγκορι.

Το μόνο που κατάφερε η ομάδα των Ιλισίων ήταν να μειώσει με τον Ιωάννου στα 3'' (77-79), πριν γράψει το τελικό 81-77 με 2/2 βολές ο Μπράνκο Μιλισάβλιεβιτς.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 7-8, 27-24, 41-47, 63-63, 77-81

Ηλυσιακός (Στέργιος Κουφός): Κάρτερ 9 (1), Καρύδας 11 (1), Κάμιγκς 15 (1), Παπανικολάου 8, Χατζής 6 (1), Αθανασούλας 3, Σιούτης 11 (3), Χαντερ 11, Ιωάννου 3 (1), Κασελάκης.

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Μονρό 10 (1), Καυκής, Γκρέγκορι 13 (1), Ταπούτος 8 (1), Καλλές, Δεμερτζής, Μιλισάβλιεβιτς 8 (2), Καλαϊτζίδης, Παπαδόπουλος 16, Γιαννακίδης, Ντρόμπνιακ 11 (1), Γκετσέφσκι 13 (2).

Πατήστε εδώ για τα αναλυτικά στατιστικά.

Μαρκόπουλος: "Κλειδιά η άμυνα και τα ριμπάουντ

Ο Σούλης Μαρκόπουλος δήλωσε: "Ξέραμε πόσο δύσκολο θα είναι το παιχνίδι. Για τον Ηλυσιακό ήταν ένα οριακό παιχνίδι και έπρεπε να ήμασταν προσεκτικοί. Θέλαμε να βγάλουμε έξω από τη φιλοσοφία τους το επιθετικό τους παιχνίδι και να βγάλουμε τους καλούς παίκτες εκτός. Στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν καλύτεροι και οι επιλογές μας ήταν καλύτερες. Η άμυνά και τα αμυντικά ριμπάουντ καθόρισαν το παιχνίδι. Δεν έπρεπε να χαλαρώναμε όταν ξεφεύγαμε στο σκορ. Στο τέλος ήμασταν πιο τυχεροί και φτάσαμε στη νίκη".

Ο Λάζαρος Παπαδόπουλος είπε: "Παίξαμε καλά και περάσαμε τη μπάλα στη ρακέτα. Κλείσαμε καλά τη ρακέτα μας στην άμυνα οι πάσες από τη ρακέτα προς τα έξω ήταν πολύ καλές. Εκεί κρίθηκε το παιχνίδι".

Κουφός: "Νίκη στους... τελικούς

Από την πλευρά του ο Στέργιος Κουφός τόνισε: "Ο ΠΑΟΚ είναι πολύ ποιοτική ομάδα στο ρόστερ, αλλά και τον προπονητή. Υπάρχει μεγάλη διαφορά στα ψηλά παιδιά στις δύο ομάδες. Στο πρώτο ημίχρονο θα έπρεπε να ήμασταν δέκα πόντους μπροστά, αλλά αστοχήσαμε σε πολλά ελεύθερα σουτ. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν είχαμε καθαρό μυαλό για να στείλουμε τη μπάλα εκεί που υπερτερούσαμε. Το καλύτερο σενάριο για εμάς ήρθε. Ο Παπανικολάου έκανε μόνος του λέι απ στο τέλος, αλλά αστόχησε, εκεί είχαμε την ευκαιρία να πάρουμε τη νίκη. Τώρα δεν πρέπει να σκύψουμε το κεφάλι και να πάρουμε τη νίκη στους εντός έδρας «τελικούς» που θα έχουμε από εδώ και στο εξής".

Τέλος, ο Θοδωρής Σιούτης είπε: "Αν νικούσαμε θα κερδίζαμε πάρα πολλά στη μάχη για την παραμονή, αλλά δεν το καταφέραμε. Θέλαμε να περιορίσουμε τους ψηλούς του ΠΑΟΚ και για ένα κομμάτι του παιχνιδιού το καταφέραμε. Δυστυχώς για εμάς, στην κανονική διάρκεια και την παράταση χάσαμε την ευκαιρία να πάρουμε τη νίκη από δικά μας λάθη".

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Download

Label 4

ΚΑΛΩΣΗΛΘΑΤΕ ΣΤΟ ΑΝΑΝΕΩΜΕΝΟ ΜΑΣ BLOG-SITE

Το BLOG-SITE μας ανανεώθηκε έγινε πιο πρακτικό και πιο καλαίσθητο... Οι απόψεις μας όμως παρέμειναν ίδιες...

Το VolleyPaok είναι μαζί σας με συνεχή ενημέρωση όλο το 24ώρο...
Άμεσα και όχι έμεσα με έγκυρη και έγκαιρη ενημέρωση...
Η μοναδική ενημέρωση στο διαδίκτυο αποκλειστικά και μόνο για το ανδρικό και γυναικείο βόλει του Π.Α.Ο.Κ.

Υ.Γ. Επιτρέπεται να πέσεις... Επιβάλλεται να σηκωθείς! πρoσπάθησαν κάποιοι αλλα ΔΕΝ το πέτυχαν! Και όμως, ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΔΩ... VolleyPaok και είσαι μέσα... ενημέρωση, ρεπορτάζ, συνεντεύξεις με αξιοπρέπεια και σάτιρα... Για το καλό του Π.Α.Ο.Κ.

VolleyPaok "Και είσαι μέσα"...
Ενημέρωση με αξιοπρέπεια και σάτιρα...
Γιατί ετσι απλά Βόλει Π.Α.Ο.Κ.

Ο ΣΚΟΠΟΣ ΥΠΑΡΞΗΣ TOY VolleyPaok

Έπειτα από αρκετές προσπ
άθ ειες δημιουργίας ενός BLOG-SITE με μόνο και ξεκάθαρο στόχο να προβάλουμε όλα τα νέα για το βόλει του ΠΑΟΚ, είμαστε στην ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσουμε την δημιουργία της ιστοσελίδας www.volleypaok.gr Αλλα και το BLOG μας volleypaok.blogspot.com

Εδώ και 4 χρόνια ζωής το VolleyPaok δίνει την ευκαιρία στον οπαδό του ΠΑΟΚ και στον εκάστοτε επισκέπτη να ενημερώνεται για όλες τις δραστηριότητες του τμήματος βόλει του ΠΑΟΚ μας αλλα και όχι μόνο.. Πλέον παρέχεται η δυνατότητα στον επισκέπτη – αναγνώστη να διαβάζει τις απόψεις των οπαδών του ΠΑΟΚ και όχι του εκάστοτε δημοσιογράφου κτλ – παρατρεχάμενου - αυλοκόλακα της εκάστοτε διοίκησης (ΑΣ - ΤΑΠ κτλ) που θέλει ή του επιβάλουν να σχηματίσει άποψη στον κόσμο με σκοπό την παραπλάνηση.

Υ.Γ. ΔΕΝ ΑΠΟΛΟΓΟΥΜΑΣΤΕ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ.. ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΔΥΣΠΙΣΤΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΣΚΟΥΣ!!