Θα μεταφερθείτε στη νέα σελίδα σε

Δευτερόλεπτα

Σάββατο 15 Φεβρουαρίου 2014

Ήττα στις λεπτομέρειες!

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε εντυπωσιακά προηγήθηκε με 1-0 στα σετ δείχνοντας σημάδια βελτίωσης, αλλά στο τέλος ηττήθηκε με 1-3 (25-13, 23-25, 24-26,16-25) από τον Ολυμπιακό. Στα δύο επόμενα σετ που κρίθηκαν στις λεπτομέρειες μίλησε η εμπειρία του Ολυμπιακού απέναντι σε έναν ΠΑΟΚ που στάθηκε καλά στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα για την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος  της Volleyleague.
Το ξεκίνημα του ΠΑΟΚ ήταν εντυπωσιακό. Με 4/4 τελειωμένες επιθέσεις, έναν άσσο και ένα μπλοκ οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 8-3. Με πιεστικό σερβίς και  απροσπέλαστο μπλοκ οι παίκτες του Γιώργου Γιάτση περιόρισαν τα ατού του Ολυμπιακού και σε συνδυασμό με την εξαιρετική λειτουργία του Δικεφάλου σε υποδοχή , άμυνα , και επίθεση  οι ασπρόμαυροι έδειχναν να ελέγχουν πλήρως τον αγώνα. Οι ερυθρόλευκοι μείωσαν με άσσο του Σμαραγδή σε 8-6 αλλά ο παίκτες του Γιάτση κατέβασαν τα ρολά στον Ιορντάνοφ για το 9-6. Νέο μπλοκ του Στίγγα στον Ιορντάνοφ έκανε το 12-7 με τον Βούλγαρο διαγώνιο να μειώνει σε 13-9. Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να έχουν τον πρώτο λόγο στο παιχνίδι με τον Τζελάτηνα διαμορφώνει το 15-10.  Ο Μίλκοφ έκανε το 16-11  και  ΠΑΟΚ με τον Ολυμπιακό να μειώνει σε 17-12. Ο Σμαραγδής έχασε το σερβίς για το 18-12 και κάπου εκεί ανέλαβε δράση ο Παντακίδης που μετά τα σερβίς του προκάλεσε τρικυμία στην υποδοχή του Ολυμπιακού με τον Δικέφαλο να τρέχει ένα σερί 5-0. Με άσσο ο Παντακίδης έκανε το 19-12, με δύο σερί επιθέσεις ο Λόουσον έκανε το 21-12, για να ακολουθήσουν δύο σερί μπλοκ στον Χριστοφιδέλη για το 23-12. Ο Στίγγας έκανε το 24-13 και ο Λόουσον το 25-13 για το 1-0 του ΠΑΟΚ.
Μετά και την απώλεια του πρώτου σετ ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος να πιέσει και να επιστρέψει στον αγώνα με τον Δικέφαλο όμως να μην αιφνιδιάζεται και να παίρνει κεφάλι στο σκορ με 8-6. Με τον Καλντέιρα να ανεβάζει στροφές ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 8-8 αλλά με καλό μπλοκ και εξαιρετικά ποσοστά στην επίθεση από τους Λόουσον , Μίλκοφ και Στίγγα οι ασπρόμαυροι ξέφυγαν με 13-11. Ο ΠΑΟΚ πήγε προηγούμενος και στο δεύτερο τεχνικό ταιμ άουτ με 16-14 με επίθεση του Λόουσον , αλλά ο Ιορντάνοφ χάλασε την υποδοχή του ΠΑΟΚ με συνέπεια οι ερυθρόλευκοι να τρέξουν ένα σερί 3-0 για το 17-18. Ο Μίλκοφ έφερε και πάλι μπροστά τον Δικέφαλο στο σκορ γα το 20-19. Ο Χριστοφιδέλης ισοφάρισε σε 21-21, και ο Ιορντάνοφ έκανε το 21-22 αλλά τραυματίστηκε ελαφριά και αντικαταστάθηκε μέχρι  τελείωμα του σετ από τον Σωτηρίου. Ο Γιούρισιτς έκανε το 21-24, ο Τζελάτης μείωσε σε 22-24, ο Κουρνέτας χρεώθηκε με υπέρβαση για το 23-24 αλλά στην επόμενη φάση ο Γιούρισιτς έκανε το 23-25 για το 1-1.
Ο Δικέφαλος ξεκίνησε καλά και στο τρίτο σετ και πήγε προηγούμενος στο πρώτο τεχνικό ταμ άουτ με 8-5 με τον Ιορντάνοφ να επιστρέφει στη θέση του Σωτηρίου. Οι παίκτες του Γιώργου Γιάτση συνέχιζαν να έχουν τον πρώτο λόγο στον αγώνα παίρνοντας προβάδισμα με 15-12. Με τον Ιορντάνοφ όμως να χαλάει την υποδοχή του ΠΑΟΚ οι φιλοξενούμενοι ροκάνισαν τη διαφορά και ισοφάρισαν σε 15-15 με επίθεση του Βούλγαρου. Οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ μέχρι και το 21-21. Ο Καλντέιρα έκανε το 21-22 και ο Σμαραγδής έκανε το 21-23 . Με τον Ιορντάνοφ αλάνθαστο σε σερβίς και επίθεση ο Ολυμπιακός ξέφυγε 21-24. Λάθος σερβίς του Ιορντάνοφ μείωσε για τον ΠΑΟΚ σε 22-24. Ο Νικηφορίδης πέρασε στη θέση του Τζελάτη για το σερβίς και ρίσκο χάλασε την υποδοχή των ερυθρολεύκων με τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει σε 24-24. Άουτ σερβίς του Νικηφορίδη και λάθος υποδοχή των γηπεδούχων διαμόρφωσαν το 24-26.
Απογοητευμένοι οι ασπρόμαυροι από τον τρόπο που χάθηκε το τρίτο σετ μπήκαν μουδιασμένοι δίνοντας τη δυνατότητα στον Ολυμπιακό να ξεφύγει με 5-10. Από εκείνο το σημείο και μετά οι ασπρόμαυροι βρέθηκαν να κυνηγάν στο σκορ τον Ολυμπιακό που ξέφυγε με 6-12. Με πίεση στο σερβίς από τον Λόουσον οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 9-12 αλλά το ξέσπασμα του ΠΑΟΚ δεν κράτησε με τον Ολυμπιακό να φθάνει με σχετική άνεση στο 16-25.

Διαιτητές: Μπατιανίδης, Τζεπκινλής

Διακύμανση
1ο σετ: 8-3, 16-11, 21-12, 25-13
2ο σετ: 8-6, 16-14, 21-20, 23-25
3ο σετ: 8-5, 16-15, 20-21, 24-26
4o σετ: 5-8, 11-16, 13-21, 16-25

*Oι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 4 άσσους, 47 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 57 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 1-3 (25-13, 23-25, 24-26, 16-25)
ΠΑΟΚ (Γιώργος Γιάτσης): Παντακίδης 7 (1/5 επ, 1 άσσος, 5 μπλοκ), Λόουσον 20 (15/28 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 54% υπ – 38% άριστες), Στίγγας 12 (8/13 επ, 4 μπλοκ), Μίλκοφ 19 (18/32 επ, 1 μπλοκ, 61% υπ – 33% άριστες), Μακ Κίμπιν 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Τζελάτι 4 (4/17 επ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 81% υπ – 56% άριστες), Πιπέργιας, Νικηφορίδης 1 (1 μπλοκ)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Καζάζης): Χριστοφιδέλης 8 (8/17 επ, 87% υπ – 53% άριστες), Γιούρισιτς 11 (6/12 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Καλντέιρα 22 (17/32 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ, 64% υπ – 32% άριστες), Γιορντάνοφ 19 (17/33 επ, 2 μπλοκ), Σμαραγδής 6 (5/11 επ, 1 άσσος), Κουρνέτας 4 (3/3 επ, 1 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 81% υπ – 44% άριστες), Μαρούλης, Κιόσης, Σωτηρίου 1 (1/3 επ)

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Download

Label 4

ΚΑΛΩΣΗΛΘΑΤΕ ΣΤΟ ΑΝΑΝΕΩΜΕΝΟ ΜΑΣ BLOG-SITE

Το BLOG-SITE μας ανανεώθηκε έγινε πιο πρακτικό και πιο καλαίσθητο... Οι απόψεις μας όμως παρέμειναν ίδιες...

Το VolleyPaok είναι μαζί σας με συνεχή ενημέρωση όλο το 24ώρο...
Άμεσα και όχι έμεσα με έγκυρη και έγκαιρη ενημέρωση...
Η μοναδική ενημέρωση στο διαδίκτυο αποκλειστικά και μόνο για το ανδρικό και γυναικείο βόλει του Π.Α.Ο.Κ.

Υ.Γ. Επιτρέπεται να πέσεις... Επιβάλλεται να σηκωθείς! πρoσπάθησαν κάποιοι αλλα ΔΕΝ το πέτυχαν! Και όμως, ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΔΩ... VolleyPaok και είσαι μέσα... ενημέρωση, ρεπορτάζ, συνεντεύξεις με αξιοπρέπεια και σάτιρα... Για το καλό του Π.Α.Ο.Κ.

VolleyPaok "Και είσαι μέσα"...
Ενημέρωση με αξιοπρέπεια και σάτιρα...
Γιατί ετσι απλά Βόλει Π.Α.Ο.Κ.

Ο ΣΚΟΠΟΣ ΥΠΑΡΞΗΣ TOY VolleyPaok

Έπειτα από αρκετές προσπ
άθ ειες δημιουργίας ενός BLOG-SITE με μόνο και ξεκάθαρο στόχο να προβάλουμε όλα τα νέα για το βόλει του ΠΑΟΚ, είμαστε στην ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσουμε την δημιουργία της ιστοσελίδας www.volleypaok.gr Αλλα και το BLOG μας volleypaok.blogspot.com

Εδώ και 4 χρόνια ζωής το VolleyPaok δίνει την ευκαιρία στον οπαδό του ΠΑΟΚ και στον εκάστοτε επισκέπτη να ενημερώνεται για όλες τις δραστηριότητες του τμήματος βόλει του ΠΑΟΚ μας αλλα και όχι μόνο.. Πλέον παρέχεται η δυνατότητα στον επισκέπτη – αναγνώστη να διαβάζει τις απόψεις των οπαδών του ΠΑΟΚ και όχι του εκάστοτε δημοσιογράφου κτλ – παρατρεχάμενου - αυλοκόλακα της εκάστοτε διοίκησης (ΑΣ - ΤΑΠ κτλ) που θέλει ή του επιβάλουν να σχηματίσει άποψη στον κόσμο με σκοπό την παραπλάνηση.

Υ.Γ. ΔΕΝ ΑΠΟΛΟΓΟΥΜΑΣΤΕ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ.. ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΔΥΣΠΙΣΤΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΣΚΟΥΣ!!