Θα μεταφερθείτε στη νέα σελίδα σε

Δευτερόλεπτα

Σάββατο 8 Φεβρουαρίου 2014

Κατάφεραν και έχασαν και απο τον πρώτολευταιο Παναθηναικό οι "πρωταθλητές!"

Η ομάδα του ΠΑΟΚ που υποτίθετε φέτος θα διεκδικούσε τίτλους!!! Kατάφερε και έχασε απο τον πρώτελευταίο της βαθμολογίας Παναθηναϊκό με (3-2) και έτσι δέχθηκε την τρίτη σερί ήττα στο πρωτάθλημα!!!
Παρότι προηγήθηκε δύο φορές στα σετ, τελικά ηττήθηκε στο τάι- μπρέικ... Λέτε να έχουμε αλλάγή προπονητή;;;

Μετά από ένα δύσκολο παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 3-2 (26-28, 25-21, 24-26, 25-17, 15-13) από τον Παναθηναϊκό μέσα στο κατάμεστο γυμναστήριο του Πανελληνίου για την 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Αν και ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 1-2 δεν κατάφερε να φύγει με το διπλό μέσα από την Κυψέλη γνωρίζοντας τελικά την ήττα στο τάι μπρέικ. Ο Δικέφαλος υπέπεσε σε πολλά λάθη χαρίζοντας αβίαστα πόντους στον Παναθηναϊκό ενώ αντιμετωπίσει και πολλά προβλήματα στην επίθεση απέναντι στο οργανωμένο μπλοκ του Παναθηναϊκό.

Πιο ψύχραιμος στα κρίσιμα σημεία ο ΠΑΟΚ κατάφερε να προηγηθεί με 0-1 μέσα στο κλειστό γυμναστήριο του Πανελλήνιου κάνοντας το πρώτο βήμα. Ο αγώνας ήταν πολύ νευρικός με τις δύο ομάδες να κάνουν αβίαστα το λάθος στο πρώτο σετ. Ο Δικέφαλος πήγε προηγούμενος στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 5-8 αλλά οι πράσινοι εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των φιλοξενούμενων και με όπλο το μπλοκ ισοφάρισαν σε 9-9. Ο Παναθηναϊκός μάλιστα προηγήθηκε και με 13-11 μετά από επίθεση του Γκάλιτς,αλλά υπέπεσαν σε λάθη δίνοντας τη δυνατότητα στους ασπρόμαυρους να ισοφαρίσουν σε 14-14. Με το μπλοκ του ΠΑΟΚ να δουλεύει καλά οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν αρχικά με 14-16 και 19-22. Δύο συνεχόμενες λάθος επιθέσεις από Τζελάτη και Μίλκοφ και πόντος από τον Μπέλλο έδωσαν την ευκαιρία στον Παναθηναϊκό να επιστρέψει στη διεκδίκηση του σετ και να ισοφαρίσει σε 24-24. Μίλκοφ και Λόουσον τον λύτρωσαν τον Δικέφαλο για το 26-28.

Η ομάδα του Γιώργου Γιάτση μπήκε δυνατά και στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε με 2-6, αλλά με προβλήματα στην υποδοχή και λάθος επιλογές στην επίθεση οι πράσινοι ισοφάρισαν σε 10-11. Με πρωταγωνιστή τον Καρυπίδη ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 18-14. Οι ασπρόμαυροι μείωσαν σε 20-17 με επίθεση του Τζελάτη, και 22-19 με τον Λόουσον. Με τρεις σερί επιτυχημένες επιθέσεις από τον Μπέλλο ο Παναθηναϊκός πήρε το σετ 25-21 και ισοφάρισε σε 1-1.

Πόντο-πόντο πήγαινε το τρίτο σετ με τον Παναθηναϊκό να παίρνει προβάδισμα με 8-7 αλλά τον Δικέφαλο να απαντάει για το 15-16. Με πιο αξιόπιστες λύσεις στην επίθεση και με λιγότερα λάθη ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 19-21 μετά από επίθεση του Μίλκοφ. Με άσσο του Λόουσον οι φιλοξενούμενοι έφθασαν για πρώτη φορά σε σετ μπολ στο 21-24. Δύο σερί λάθη από πλευράς ΠΑΟΚ σε σερβίς και επίθεση έδωσαν τη δυνατότητα στον Παναθηναϊκό να ισοφαρίσει σε 24-24. Επίθεση του Τζελάτη και μπλοκ πάνω στον Καρυπίδη διαμόρφωσαν το 24-26 και έδωσαν προβάδισμα στον Δικέφαλο με 1-2.

Στο επόμενο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασισμένος να παίξει το τελευταίο του χαρτί για να γυρίσει το ματς και με πίεση σε σερβίς και μπλοκ αλλά και τον Μπέλλο αποτελεσματικό στην επίθεση πήρε μια διαφορά πέντε πόντων για το 11-5, αναγκάζοντας τον Γιώργο Γιάτση να πάρει τάιμ άουτ προκειμένου να αφυπνίσει τους παίκτες του. Επίθεση του Λόουσον και δύο σερί άσους από τον Παντακίδη μείωσαν για τον ΠΑΟΚ σε 12-9. Και πάλι όμως οι πράσινοι με πλουραλισμό στην επίθεση ξέφυγαν με 16-12 μετά από επίθεση του Γκάλιτς. Οι ασπρόμαυροι μείωσαν σε 16-14 αλλά λάθος επίθεση του Νικηφορίδη και υπέρβαση του Πιπέργια έδωσε αέρα πέντε πόντους στον Παναθηναϊκό για το 20-14. Από εκείνο το σημείο και μετά οι παίκτες του ΠΑΟΚ κυνηγούσαν συνεχώς στο σκορ με τον Παναθηναϊκό να φθάνει φυσιολογικά στο 2-2 στέλνοντας το ματς στο τάι μπρέικ.

Στο τάι μπρέικ δύο σερί χαμένα σερβίς από πλευράς και μπλοκ του Μουρ στον Μίλκοφ έδωσαν την ευκαιρία στον Παναθηναϊκό να ξεφύγει με 5-3. Ο Νικηφορίδης με δύο σερί επιθέσεις μείωσε σε 9-5 για τον ΠΑΟΚ. Ο Σερραίος ακραίος με άσο μείωσε σε 9-6 με τον Γιάννη Καλμαζίδη να ζητάει τάιμ άουτ. Ο Τζελάτης μείωσε σε 13-9, ο Νικηφορίδης 13-10 και ο Λόουσον με άσο έκανε το 13-11. Νέο λάθος του Τζελάτη έδωσε τη δυνατότητα στον Παναθηναικό να φθάσει σε ματς μπλοκ στο 14-11. Ο Γκάλιτς έχασε το σερβίς για το 14-12, ο Νικηφορίδης μείωσε σε 14-13 αλλά ο Αμορόσο διαμόρφωσε το τελικό 3-2.

5ο σετ: 5-3, 10-6, 12-8, 15-13

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 50 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 38 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 11 άσσους, 56 επιθέσεις, 9 άσσους και 31 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-2 (26-28, 25-21, 24-26, 25-17, 15-13)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιάννης Καλμαζίδης): Γκάλιτς 13 (13/25 επ, 39% υπ - 17% άριστες), Στιβαχτής 5 (1/2 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Αμορόσο 8 (6/7 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μουρ 9 (6/6 επ, 3 μπλοκ), Μπέλλος 16 (11/25 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Καριπίδης 18 (13/26 επ, 5 μπλοκ, 48% υπ - 33% άριστες) / Κουρούπης (λ. - 26% υπ - 16% άριστες), Λιόντας, Μανιόπουλος, Μαδούρας, Πολυχρονιάδης.

ΠΑΟΚ (Γιώργος Γιάτσης): Παντακίδης 9 (3/7 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Λόουσον 18 (14/21 επ, 4 άσσοι, 55% υπ - 32% άριστες), Στίγγας 13 (7/10 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Μίλκοφ 13 (13/27 επ, 39% υπ - 32% άριστες), Μακ Κίμπιν, Τζελάτι 16 (15/38 επ, 1 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ. - 57% υπ - 21% άριστες), Πιπέργιας 2 (2 άσσοι), Νικηφορίδης 5 (4/8 επ, 1 άσσος, 55% υπ - 36% άριστες).

Σε λίγο περισσότερα(στατιστικα, συνεντεύξεις, παρελειπόμενα και πολλά άλλα απο τον αγώνα με τον Παναθηναικό) με νέα άρθρα στο ανανεωμένο VolleyPAOK.blogspot.gr που επέστρεψε δυναμικά...

Δείτε εδώ τα στατιστικά του αγώνα.

Δείτε εδώ την βαθμολογία

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Download

Label 4

ΚΑΛΩΣΗΛΘΑΤΕ ΣΤΟ ΑΝΑΝΕΩΜΕΝΟ ΜΑΣ BLOG-SITE

Το BLOG-SITE μας ανανεώθηκε έγινε πιο πρακτικό και πιο καλαίσθητο... Οι απόψεις μας όμως παρέμειναν ίδιες...

Το VolleyPaok είναι μαζί σας με συνεχή ενημέρωση όλο το 24ώρο...
Άμεσα και όχι έμεσα με έγκυρη και έγκαιρη ενημέρωση...
Η μοναδική ενημέρωση στο διαδίκτυο αποκλειστικά και μόνο για το ανδρικό και γυναικείο βόλει του Π.Α.Ο.Κ.

Υ.Γ. Επιτρέπεται να πέσεις... Επιβάλλεται να σηκωθείς! πρoσπάθησαν κάποιοι αλλα ΔΕΝ το πέτυχαν! Και όμως, ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΔΩ... VolleyPaok και είσαι μέσα... ενημέρωση, ρεπορτάζ, συνεντεύξεις με αξιοπρέπεια και σάτιρα... Για το καλό του Π.Α.Ο.Κ.

VolleyPaok "Και είσαι μέσα"...
Ενημέρωση με αξιοπρέπεια και σάτιρα...
Γιατί ετσι απλά Βόλει Π.Α.Ο.Κ.

Ο ΣΚΟΠΟΣ ΥΠΑΡΞΗΣ TOY VolleyPaok

Έπειτα από αρκετές προσπ
άθ ειες δημιουργίας ενός BLOG-SITE με μόνο και ξεκάθαρο στόχο να προβάλουμε όλα τα νέα για το βόλει του ΠΑΟΚ, είμαστε στην ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσουμε την δημιουργία της ιστοσελίδας www.volleypaok.gr Αλλα και το BLOG μας volleypaok.blogspot.com

Εδώ και 4 χρόνια ζωής το VolleyPaok δίνει την ευκαιρία στον οπαδό του ΠΑΟΚ και στον εκάστοτε επισκέπτη να ενημερώνεται για όλες τις δραστηριότητες του τμήματος βόλει του ΠΑΟΚ μας αλλα και όχι μόνο.. Πλέον παρέχεται η δυνατότητα στον επισκέπτη – αναγνώστη να διαβάζει τις απόψεις των οπαδών του ΠΑΟΚ και όχι του εκάστοτε δημοσιογράφου κτλ – παρατρεχάμενου - αυλοκόλακα της εκάστοτε διοίκησης (ΑΣ - ΤΑΠ κτλ) που θέλει ή του επιβάλουν να σχηματίσει άποψη στον κόσμο με σκοπό την παραπλάνηση.

Υ.Γ. ΔΕΝ ΑΠΟΛΟΓΟΥΜΑΣΤΕ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ.. ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΔΥΣΠΙΣΤΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΣΚΟΥΣ!!